E-Ticaret

B2B ile B2C Nedir ? arasındaki farklar nelerdir ?

E-Ticaret günümüzün popüler mesleklerinden bir tanesi olma yolunda ilerlemekle beraber, E- Ticaret ile ilgili bazı terimler bizim hayatımıza girmeye başlamakta. Bunlardan en önemlileri ve en dikkat çekenleri ise B2B İle B2C’dir. Peki bu B2B ile B2C nedir, B2B ile B2C arasındaki farklar nelerdir? sizler için derleyip bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

B2B Nedir ?

B2B ingilizce karşılığı olan “Business to Business” kelimesinin karşılığıdır. B2B Nedir İle ilgili kafanızı kurcalayan en büyük etmen business to business kelimesinin köküne inmek olacaktır. B2B firmadan firmaya alışverişinizi sağlayan bir E-ticaret sistemidir. B2B İle B2C arasındaki en büyük fark budur. Kendi firmanızın başka firmalara satış yapmanızı olanak sağlayan bir site platformuna B2B denir.

B2C Nedir ?

B2c ise adından da anlaşılacağı üzere “Business to consumer” firmadan tüketiciye adının kısasltmasıdır. B2B ile B2C arasındaki farklardan en önemlilerinden biri budur. Firmanızın kendi ürünlerini tüketiciye anında hızlı bir şekilde E-ticaret vasıtası ile ulaştırılmasına B2C denmektedir.

B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir ?

B2B ve B2C arasındaki farklar işleyiş modellerinde uçurum farkları bulunmamakla birlikte, pazarlama stratejileri en son tüketiciye ulaşma planları, kazan kazan taktikleri gibi farklar bulunmaktadır. Bu farklardan bazıları şunlardır.

B2C E-ticaret sisteminde üreticinin tüketiciye bizzat iletişimi söz konusudur. Buna istinaden müşterinin geri dönüşü olumlu ya da olumsuz sizin ürünlerinize yansıyacaktır. B2B E-ticaret sisteminde pazaryeri oluşturup firmanız içerisindeki bir pazaryerini oluşturan firmanın ürününde geri dönüş alınacaktır. Haricinde ürün stoğunuzun kısıtlı bulunması dahilinde B2B sistemde başka firmalar ile anlaşma sağlayarak onlarında site üzerinden ürünlerini satmasını sağlayarak ekstradan kazanç elde edebilirsiniz.

B2B’de müşterilere kendi ürünlerinizi sunar iken, B2C ‘de ise pazaryeri oluşturduğunuzdan dolayı firmanızın haricinde başka firmaların ürünlerini de sitenizde barındıracaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir